Specification
| Length Of Rod | 2 meter |
| Coating Thickness | up to 100 microns |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Usage/Application | Maintenance Free Chemical Earthing |
| Diameter | 90 mm |
| Packaging Type | Plastic Wrap |
| Color | Silver |
| Terminal Hole | 8mm |
| Terminal Size | 90mm x 6mm |
| Certification | CPRI Certified |
| Service Life | 7 to 10 years |
| Brand | Electrogrip |
| Country of Origin | Made in India |

Price:
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Application : Electrical grounding for buildings, substations, towers, and industrial plants
Function : Earthing/grounding for electrical safety
Shape : Cylindrical Rod
Product Type : GI Earthing Electrode
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Application : Power plants, substations, residential, industrial earthing
Function : Safe dissipation of fault and leakage current to ground
Shape : Cylindrical/Tube
Product Type : GI Earthing Electrode
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Application : Earthing for Electrical Installations, Power Plants, Substations, Residential and Industrial Buildings
Function : Electrical Earthing and Grounding
Shape : Cylindrical/Tube
Product Type : GI Earthing Electrode
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Application : Industrial, residential, and commercial earthing systems
Function : Safe electrical earthing and dissipation of fault/current
Shape : Cylindrical Pipe
Product Type : GI Earthing Electrode
![]() |
ELAPP POWER PRIVATE LIMITED
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |