Specification
| Length Of Rod | 3 meters |
| Coating Thickness | up to 100 microns |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Usage/Application | Maintenance Free Chemical Earthing |
| Diameter | 40 mm |
| Packaging Type | Plastic Wrap |
| Color | Silver |
| Auger Hole | 8 - 10 inches |
| Terminal Hole | 8mm |
| Terminal Size | 40mm x 6mm |
| Certification | CPRI Certified |
| Service Life | 7 to 10 years |
| Brand | Electrogrip |

Price:
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Shape : Cylindrical Pipe
Function : Safe electrical earthing and dissipation of fault/current
Application : Industrial, residential, and commercial earthing systems
Product Type : GI Earthing Electrode
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Shape : Cylindrical/Tube
Function : Safe dissipation of fault and leakage current to ground
Application : Power plants, substations, residential, industrial earthing
Product Type : GI Earthing Electrode
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Shape : Cylindrical Rod
Function : Earthing/grounding for electrical safety
Application : Electrical grounding for buildings, substations, towers, and industrial plants
Product Type : GI Earthing Electrode
Price 3450 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Shape : Cylindrical
Function : Provides safe and reliable earthing for electrical systems
Application : Electrical Earthing for Industrial, Residential, Commercial Facilities
Product Type : GI Earthing Electrode
![]() |
ELAPP POWER PRIVATE LIMITED
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |