Specification
| Diameter | 50mm |
| Length Of Rod | 2 meters |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Maintenance Free Chemical Earthing |
| Technique | Strip In Pipe |
| Shape | Pipe |
| Auger Hole | 8 - 10 inches |
| Terminal Hole | 8mm |
| Color | Copper |
| Packaging | Plastic Wrap |
| Service Life | Up to 12 years |
| Terminal Size | 50mm x 6mm |
| Packaging Type | Plastic Wrap |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Number Of Holes | 2 |
| Brand | Electrogrip |

Price:
Price 18500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 , , Piece
Properties : We all know that copper is a very good conductor. Due to its excellent conductive property, it allows more current to flow easily. As there is no corrosion issue, copper lasts longer. Copper earthing electrodes demand very less maintenance. The durability is also impressive.
Color : Copper
Tolerance : 2 mm
Life Span : Up to 30 years or more
Price 18500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Properties : We all know that copper is a very good conductor. Due to its excellent conductive property, it allows more current to flow easily. As there is no corrosion issue, copper lasts longer. Copper earthing electrodes demand very less maintenance. The durability is also impressive.
Color : Copper Brown
Tolerance : 1 mm (diameter and length tolerances may vary as per manufacturing standards)
Life Span : More than 30 Years
Price 18500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 , , Piece
Properties : We all know that copper is a very good conductor. Due to its excellent conductive property, it allows more current to flow easily. As there is no corrosion issue, copper lasts longer. Copper earthing electrodes demand very less maintenance. The durability is also impressive.
Color : Copper Brown
Tolerance : 1mm
Life Span : More than 25 years
Price 18500 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Properties : We all know that copper is a very good conductor. Due to its excellent conductive property, it allows more current to flow easily. As there is no corrosion issue, copper lasts longer. Copper earthing electrodes demand very less maintenance. The durability is also impressive.
![]() |
ELAPP POWER PRIVATE LIMITED
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |